vel rozs
*** 2007.06.05. 09:08
(Secale cereanum L.)
Az vel rozs jelentsge
Az vel rozs haznkban j kelet nvny, zemi termesztsre vonatkozan mg kevs tapasztalattal rendelkeznk. A kt llamilag minstett fajtt is csak 1998-ban vettk fel a nemzeti fajtajegyzkbe. A termesztsi s ksrleti tapasztalatok, eredmnyek alapjn azonban a homoktalajok egyik perspektivikus nvnye az vel rozs, mert ignytelen, kivl szrazsgtr, j alkalmazkod kpessg, hossz lettartam, kaszlva s legeltetve hasznostva is zldhozama kivl, takarmnyrtke j. Magtermkpessge kisebb, mint a kultrrozs. Alkalmas erzi s deflci elleni vdelemre.
Az vel rozs termesztstechnolgija
ghajlatignye
Az szi gabonaflk kztt a legjobban brja a hideg ghajlatot, tlllkpessge, fagytr kpessge igen j. szi fejldsnek a csapadkosabb, enyhe s hossz sz kedvez, mert ilyen krlmnyek kztt jobban bokrosodik, erteljesebb gykrzetet fejleszt, fagytr kpessge fokozdik s a tavaszi szrazsgot is jobban elviseli. Erteljes gykrzetnek ksznheten szrazsg trkpessge igen j. A kaszlsok utni csapadk a gyorsabb sarjadzst segti.
A szemkpzds ideje ksbb kezddik, mint a kultrrozs, ksbb rik, gy a szemkpzdskori szraz, meleg idjrs a szemterms hozamot cskkenti.
Talajignye
Jl fejlett gykrzetbl add lelmessgnek ksznheti, hogy a gyenge tpanyagszolgltats, rossz vzgazdlkods, sekly termkpessg talajokon is termeszthet, ahol ms gabonafle mr sikerrel nem kecsegtet. gy vethet a humuszban szegny futhomokon s az erodlt talajokon. Termszetesen a humuszos homoktalajok kedvezbb termhelyi adottsgot biztostanak szmra.
Vetsvltsa
Jelenlegi "rozstalajaink" gyenge termkenysge nagyon leszkti e talajokon termeszthet nvnyek krt. Szerencsre azonban az vel rozs egyik "legegszsgesebb" nvnynk, mert kevs a betegsge s krtevje, igen j gyomelnyom s szrazsgtr, gy elvetemnyre kevsb ignyes.
Mivel sszel korn, szeptember kzepn vetst megkezdjk, gy fontos, hogy az elvetemny a vetst megelzen legalbb 3-4 httel lekerljn a talajmunkk megfelel minsg elvgzse rdekben. J elvetemnyei a homokon termeszthet pillangs nvnyek. Nagytmeg szr- s tarlmaradvnyt visszahagy elvetemny nvnyek utn nehezebb lepedett, kellen tmr maggyat kszteni.
Tpanyagignye
A rozs tpanyagignyt alapveten mtrgyval elgtjk ki. A gyenge tpanyagelltottsg homoktalajokon fleg a nitrogn van minimumban, gy legnagyobb termsnvel hatst a N-mtrgyzs eredmnyez. Az els hasznostsi vben 18-22 t/ha zldtermssel szmolhatunk, melynek N-ignye 80-100 kg/ha hatanyag. Megkzeltleg ugyanennyi nitrognre van szksg, ha az els vben magot fogunk s utna mg egy nvedket zlden hasznostunk. A nitrogn 1/3-t clszer alaptrgyaknt a vetst megelz munkkkal a talajba dolgozni. Nagyobb adag N-mtrgyzst sszel ne vgezznk, mert a nvny N-ignye tavaszig nem nagy, s a laza homoktalajon a nitrogn kimosdik az szi-tli csapadk hatsra. A nitrogn fennmarad rszt fejtrgyaknt adjuk ki tlvgn, kora tavasszal.
A 2. s 3. hasznostsi vekben a zldterms nagyobb, 25-30 t/ha/v. E termshozam N-ignye 120-140 kg/ha. A nitrogntrgyzst megosztva clszer elvgezni, 60 %-t tlvgn, kora tavasszal, 40 %-t az els nvedk betakartsa utn kiszrni.
Foszforignye nem nagy, 3-4 ves hasznostsnl 100-200 kg/ha hatanyag, amit a teljes hasznostsi idszakra alaptrgyaknt juttassunk ki.
Kliumignye 3-4 ves hasznosts esetn 240-300 kg/ha hatanyag. A klium kiadhat teljes mennyisgben alaptrgyaknt vagy megosztva 50 %-t alaptrgyaknt s 50 %-t a 2. hasznostsi v vgn sszel kiszrva.
Talajmvelse
Az vel rozs nem ignyli a mlymvelst, elgsges a 15-20 cm mlysg talajelkszts. gy az alapmvelst az esetek tbbsgben trcsval vgezzk. Szntsos talajelksztst csak nagy tmeg szrmaradvny bedolgozsakor alkalmazzunk. A 20-25 cm mlysg sznts legalbb 3-4 httel elzze meg a vetst. Fontos, hogy a tarlhnts, az alapmvels utn a talajt lezrjuk, tmrtsk, hengerezzk. A maggyksztst kombintorral vagy nehzfogassal vgezzk. Ha a talaj nagyon laza vets eltt, akkor hengerezznk.
Deflcinak kitett futhomok talajokon a tarlhnts gyakran elmarad s csak vets eltt szntunk, tmrtnk.
Vetse
Vetsre csak j minsg, fmzrolt vetmagot clszer felhasznlni. Az vel rozs knnyen keresztezdik a kultrrozzsal s elveszti vel jellegt. Ezrt ismeretlen szrmazs vetmagot vagy sajt szaportsbl szrmaz vetmagot - ahol az izolcis tvolsgot nem tudtuk betartani s a keresztezds elfordulhatott - nem szabad elvetni.
Az vel rozs vetsnek ideje szeptember kzepe. Gabona sortvolsgra - 12-15 cm-re – vetjk a hektronknti 3,5-4,0 milli csrt, ami 45-55 kg/ha vetmagmennyisgnek felel meg. Folymterenknt 40-50 szemet vessnk el. A nvny biolgiai ignynek a 3 cm krli vetsmlysg felel meg legjobban, jl tmrtett vetgyban. Lazbb homokon azonban mlyebbre, 3-5 cm-re vessk s a vets utn gyrshengerezznk.
Nvnyvdelme
Az vel rozs viszonylag "egszsges" nvny, betegsgek s krtevk ellen az esetek tbbsgben nem kell vdekezni. Az els vben fejldsi erlye, bokrosodsa kisebb, mint a kultrrozs, gy gyomelnyom hatsa mrskeltebb. Azonban megfelel tszm, bellottsg s bokrosods mellett nem ignyel vegyszeres gyomirtst. Csak ritka, gyengn fejlett llomnynl szksges a vegyszeres gyomirts a kalszos gabonknl hasznlatos szerekkel. A tovbbi idszakban erteljes bokrosodsval s fejldsvel a gyomokat elnyomja s a kaszlssal is irtjuk a gyomokat, gy vegyszeres gyomirtst nem ignyel.
Betakartsa
Szemtermse kevs, 0,5-1,0 t/ha, gy elssorban zld hasznostsa javasolhat.
Amennyiben magfogsra is termesztjk, akkor figyelembe kell venni, hogy virgzsa ksbbi (jnius els dekdja) s rse, betakartsa a kultrrozsnl jobban kitoldik. Tlrsben kalsztrsre hajlamos.
Az els vben a magfogs utn kisarjadva mg egy nvedket ad. Zld hasznosts esetn az els vben kt nvedkkel, a tovbbi vekben kt nvedkkel s egy 3. sarj nvedkkel szmolhatunk. Kaszlst a kalszhnys kezdetn clszer vgezni, mert utna gyorsabban elvnl s takarmnyrtke cskken. A fiatal nvedk, a sarj takarmnyrtke, fehrjetartalma 20 % krli (a szrazanyagra szmtva).
Fajtakrdse
Az llamilag minstett 2 fajta kzl a Kriszta javasolhat a Duna-Tisza kzi homokhtsgra. A fajta erteljes gykrzet, kivl bokrosod kpessg, a nvnyenknti hajtsszm a 100-at is elrheti. Nvnymagassga az els vben 100 cm krli, a 2. vtl 150-160 cm. Felll nvekedsi tpus, kalsza kzepes hosszsg, flig felll, laza tmttsg. Gyors sarjadz kpessg, vel tulajdonsga kvetkeztben 3-4 vig kiritkuls nlkl eredmnyesen hasznosthat. Az els vben fejldse lassbb a kultrrozsnl, kalszolsa ksi. A 2. s a tovbbi vekben fejldse, nvekedse gyorsabb. Zldtermse 25-35 t/ha. Szemtermse 0,5-1t/ha. Ezerszemtmege 12-15 g, a szeme aprbb, mint a kultrrozs.
Termeszts kalkullt kltsgei az els hasznostsi vben (Ft/ha)
Anyagkltsg:
Vetmag
10.000 Ft
Mtrgya*
47.000 Ft
Gyomirtszer
7.000 Ft
Mveleti kltsgek:
Talajelkszts
13.000 Ft
Mtrgyaszrs
6.000 Ft
Vets + gyrshengerezs
5.000 Ft
Permetezs
1.500 Ft
Kaszls (2-szer)
5.000 Ft
Szllts
12.000 Ft
s s z e s e n :
106.500 Ft
* N mtrgya 1 vre, P s K mtrgya 4 vre kiadva
|